Optus My Business Awards 2017 winners revealed

Optus My Business Awards 2017 winners revealed

Australia’s best established and up-and-coming businesses were recognised at the prestigious Optus My Business Awards on Friday night. Check out the full list of winners.

The prestigious annual event – Australia’s longest-running awards program for SMEs – was held at The Westin Sydney in front of more than 600 guests.

Some 150 finalists were vying to be named the best of the best across 28 categories. The full list of the night’s winners can be found below.

Guests were treated to a gourmet three-course dinner with live entertainment provided by Sydney Jazz Collective and the humorous antics of MC, comedian Jeff Green.

My Business will soon be publishing a photo gallery and an inside look at all the highlights of the night, so stay tuned!

Optus My Business Award 2017 winners:

COMPANY

Corporate Social Responsibility Program of the Year

WINNER: Yaru Water

Presented by: MGA Insurance

Finalists: Cashrewards, Koguis, Laser Plumbing and Electrical, Starr Partners

Customer Service Experience of the Year

WINNER: LegalVision

Presented by: Viva Energy Australia

Finalists: Andatech, Arlo & Co, ATB Partners, Elite Akademy Sports Medicine, Infinity Group Australia, Instrument Choice, Modoras Financial Performance Solutions, Poetic Justice Cafe Gallery, Trade Risk

Export Business of the Year

WINNER: Wines by Geoff Hardy

Presented by: Momentum Media

Finalists: aussieBum, b.box for kids, Engage & Grow, G & M Cosmetics Australia, G Patritti & Co

Finance Business of the Year

WINNER: zipMoney

Presented by: Sage

Finalists: Atelier Wealth, Collins SBA, Divitis Finance, Executive Wealth Partners, Healthy Business Finances, Leading Advice, Maddern Financial Advisers, MEDIQ, SMART Financial Planning for Life

Fintech Business of the Year

WINNER: MoneyMe Financial Group

Presented by: Qantas

Finalists: Curve Securities, ezyCollect, Maestrano, MAUS Business Systems, NowInfinity, Practice Ignition, SelfWealth, Sniip, zipMoney

Franchise Business of the Year

WINNER: Football Star Academy

Presented by: Kwik Kopy

Finalists: Arrive On Time, Super Easy Storage, The Alternative Board, Vision Personal Training

Health and Wellbeing Business of the Year

WINNER: Little Innoscents

Presented by: Spike

Finalists: Bay Active Physio, Beyond 32 Dental, Body Beyond Birth, Elite Akademy Sports Medicine, ENT Specialists, Group Homes Australia, Mylexa, The Sports Injury Clinic, Total Beauty & Health

Hospitality Business of the Year

WINNER: Menulog

Presented by: Prospa

Finalists: Bitton, Poetic Justice Cafe Gallery

Information and Communications Technology (ICT) Business of the Year

WINNER: Enable Professional Services

Presented by: My Business

Finalists: Araza, Avaza Software, Crackerjack IT Solutions, eMarket Experts, Green Light, iStaySafe, JCurve Solutions, Maestrano, MAUS Business Systems

Innovator of the Year

WINNER: Pocketbook Australia

Presented by: Qantas

Finalists: Australian K-9 Detection Unit, Collins SBA, iStaySafe, Makinex Construction Products, Practice Ignition, Smarter Business Processes, Solar D Skincare, theright.fit, Vaxine

Manufacturing Business of the Year

WINNER: Plasteel SA

Presented by: Business Energy Marketplace

Finalists: Caramelicious, Nicholas Furniture, Solar D Skincare

Media, Marketing and Advertising Business of the Year

WINNER: Cashrewards

Presented by: Optus

Finalists: Head On Foundation, Marketing Temps - Matchbox Business, Monaro Media Group, Online Marketing Gurus, Publicity Genie, Studio Culture, Supple Solutions, The Bamboo Garden Marketing & PR, theright.fit

Online Retailer of the Year

WINNER: MyDeal.com.au

Presented by: Spike

Finalists: Arlo & Co, CoziGo - Sleep on the Go, Menulog, www.mybottleshop.com.au

Personal and Business Services Provider of the Year

WINNER: Guys Grooming

Presented by: Kwik Kopy

Finalists: Eternal Bridal, Executive Wealth Partners, Experimentum, Lawson Elliott Recruitment, saveu.com.au, Total Beauty and Health

Professional Services Business of the Year

WINNER: Source Legal

Presented by: MGA Insurance

Finalists: ATB Partners, Dalcorp Accounting Services, Dexterous Group, MEDIQ, Sharrock Pitman Legal, SMART Business Solutions, Sustainable Focus, The Network, Wholistic Financial Solutions

Property Business of the Year

WINNER: Pure Property Investment

Presented by: My Business

Finalists: Active Property Conveyancing, Century 21 Armstrong-Smith, Cohen Handler, Foresite Planning & Bushfire Consultants, Haigs Builder Brokers, Propertybuyer, Tracy Yap Realty, Wholistic Financial Solutions, Wiseberry Heritage

Retail Business of the Year

WINNER: Solar 4 RVs

Presented by: Bigstone

Finalists: Eternal Bridal, Jodie McGregor Flowers, Sheets on the Line, Timezone Australia, Total Beauty and Health, United Solar Energy

Start-Up Business of the Year

WINNER: AirPhysio

Presented by: Business Energy Marketplace

Finalists: Bare Naked Bowls, Coco & Lucas' Kitchen, CoziGo - Sleep on the Go, Eliza Archery, Haigs Builder Brokers, Mustard Seed Podiatry, Refresh Mobile Car Detailing - Refresh Valet, Smileyscope, Whispli

Trades Business of the Year

WINNER: Cold Logic

Presented by: Prospa

Finalists: Arrive On Time, Ausmade Joinery, Delco Developments, Empower Construction, Gold Coast Barges T/A, Canal Wall Doctor, Main Industries, PW & TJ Barnes Plumbing Services, Service Heroes, Urban Vision Group

Training and Education Provider of the Year

WINNER: The Ethics Centre

Presented by: Spike

Finalists: Academy of Resilience, Finance Brokers Association of Australia (FBAA), PD Training, Road Scholars Training, TCP Training, The National Institute of Dramatic Arts (NIDA), UAVAIR

Transport and Logistics Business of the Year

WINNER: Go People

Presented by: Viva Energy Australia

Finalists: HUBBED, Manly Car & Truck Rentals, Ontime Delivery Solutions, Ryan Bricks and Transport

Travel and Tourism Business of the Year

WINNER: Platinum Apartments

Presented by: My Business

Finalists: Any Boat, Beyond Travel Group, BHS Boat Hire Sydney, Prestige Safaris

Wholesale Business of the Year

WINNER: Salondepot

Presented by: Bigstone 

Finalists: CoziGo - Sleep on the Go, Rhino 4x4 Australia

Workplace of the Year

WINNER: PKL Recruitment

Presented by: My Business

Finalists: Collins SBA, Curve Securities, Gripfast Consulting, JCurve Solutions, Magnetic Alliance, MoneyMe Financial Group, SMART Business Solutions, SponsoredLinX, The Network

 

INDIVIDUAL

Businesswoman of the Year

WINNER: Diem Fuggersberger, Berger Ingredients/Coco & Lucas’ Kitchen

Presented by: Optus

Finalists: Karen Cantwell of iStaySafe, Pippa Hanson of The Sports Injury Clinic, Victoria Kluth of Araza, Jodie McGregor of Jodie McGregor Flowers, Annabel McGuire of Gripfast Consulting, Leanne Pilkington of Laing+Simmons Corporation, Rachel Power of Waterfalls Cafe & Gallery, Shannon Smit of SMART Business Solutions, Daniele Tanner of Social Media College

Young Business Leader of the Year

WINNER: Ryan Steyn, Empower Construction

Presented by: Optus

Finalists: Larry Diamond of zipMoney, Jennifer Lam of The Bamboo Garden Marketing & PR, Sebastian JW Lee of Eternal Bridal, Anthony Lieu of LegalVision, Aamir Qutub of Enterprise Monkey, Dylan Salotti of Divitis Finance, Martin Sharman of The Network, Mandeep Sodhi of HashChing, Mitchell Zadow of Sharrock Pitman Legal

Business leader of the Year

WINNER: Victoria Kluth, Araza

Presented by: Optus

Finalists: Stephen Canning of JCurve Solutions, Douglas Driscoll of Starr Partners, Michael Lavilles of Beyond Travel Group, Mark Lim of Magnetic Alliance, David McLean of HUBBED, Andrew Murray of Curve Securities, Sean Senvirtne of MyDeal.com.au, Ryan Steyn of Empower Construction, Peter White of Finance Brokers Association of Australia (FBAA)

 

Business of the year

WINNER: Source Legal

Presented by: Optus

 

The Optus My Business Awards were supported by principal partner Optus, platinum partner Viva Energy Australia, gold partner Kwik Kopy and SME Rewards partner Qantas Business Rewards. Event partners included Bigstone, Business Energy Marketplace, MGA Insurance Brokers, Prospa, Sage Software Australia and Spike.

 

Optus My Business Awards 2017 winners revealed
mybusiness logo

Related Articles

promoted stories