Powered by MOMENTUM MEDIA
Powered by MOMENTUM MEDIA
Receive the latest mybusiness newssign up

Website Notifications

Get notifications in real-time for staying up to date with content that matters to you.

Revealed: My Business Awards finalists for 2019

My Business Awards 2019

This year’s finalists for the My Business Awards have been announced, with many of them first-time nominees. Take a look at who made the cut in 2019.

The 2019 My Business Awards will see 273 finalists, including 222 unique businesses, vying to be crowned the winner across 33 categories, with honours for both businesses and individual leaders.

Finalists’ applications will now go to an independent judging panel to determine who will be crowned the best of the best in their respective category. The business with the highest individual score awarded by the judges will then be crowned Australia’s Business of the Year.

Advertisement
Advertisement

Winners will be announced at a black-tie dinner on Friday, 15 November 2019, at The Star in Sydney.

Below is the full list of finalists for 2019. Congratulations to them all, and best of luck!

Individual categories

Business Leader of the Year

  • Edwina Pearce, Uniquely Natural
  • Emma Hendry, Hendry Group (also a finalist in this category in 2018)
  • James English, Ace Parking Group
  • Jean-Pierre Gortan, Simplicity Loans & Advisory
  • Jodie Lowinger, Sydney Anxiety Clinic
  • John Luhr, DigiGround
  • Peter Nikolakopoulos, Sport Star Academy
  • Phillip Raish, WILD FX Signage & Print
  • Rich Harvey, Propertybuyer
  • Robin Jerome, ZEEP Medical

Businesswoman of the Year

  • Dana Lightbody, Konnect Learning
  • Dominique Grubisa, DG Institute
  • Genevieve Day, Day Management
  • Jodie McGregor, Jodie McGregor Flowers
  • Lindy Chen, ChinaDirect Sourcing Services
  • Mellissa Larkin, Peripheral Blue
  • Rinku Razdan, Connections Australia
  • Sangeeta Venkatesan, FairVine
  • Trish Barry, Mastermind Consulting
  • Trish Chapallaz, Solar 4 RVs

Indigenous Business Leader of the Year

  • Ashley Rayner, GWS Engineering & Construction
  • Dixon Patten, Bayila Creative
  • Jodie Sizer, PwC’s Indigenous Consulting
  • Matthew Karakoulakis, AMK Law (also a finalist in this category in 2018)
  • Mitchell Ross, Muru Office Supplies
  • Niyoka Bundle, Pawa Catering and Events
  • Steve Noy, Biodiversity Australia
  • Terri Janke, Terri Janke and Company

Regional Business Leader of the Year – NEW CATEGORY

This new award recognises the unique challenges and achievements of operating a business outside of Australia’s populous capital cities.

  • Daniel Brown, Newcastle Financial Planning Group
  • Daniela Cavalletti, Cavalletti Communications
  • Darin Butcher, Wiseberry Heritage Group
  • Kylie Fuad, Itchyfoot
  • Martin Szakal, Global City Connect
  • Michael Makris, Football Star Academy
  • Shannon Smit, SMART Business Solutions
  • Stacey Price, Healthy Business Finances
  • Teck Kean Chin, Metis Consultants
  • Zac Hayes, HA Accounting

Young Business Leader of the Year (10 or more employees)

This year, due to the large volume of entries into this category, the award has been broken into two separate ones, acknowledging excellence in both small businesses and larger ones.

  • Ali Terai, Future Golf
  • Ben O’Bryan, Buyrite Steel Supplies QLD
  • Gemma Linnell, Samsara Health, Beauty & Fitness
  • Harry Sanders, StudioHawk
  • Heuson Bak, Solar Naturally
  • Hugh Dellit, Link Advance
  • Joe McCord, Digital8
  • Lucy Liu, Airwallex
  • Patrick Eckel, DigIO
  • Reuben Sim, Dental Boutique

Young Business Leader of the Year (Less than 10 employees)

  • Alex Veljancevski, Eventus Financial
  • Amanda Ingraham, Beyond Body
  • Ankita Sharma, Skin Rejuvenate Group
  • Genevieve Day, Day Management
  • Hayden Brass, Zea Relief
  • Julian Pace, Happiness Co (also a finalist in this category in 2018)
  • Marty Doherty, Emu RV
  • Mike Kellett, Macro Mike
  • Roxanne McCarty-O’Kane, Roxanne McCarty-O’Kane Ghostwriter
  • Zac Hayes, HA Accounting

Company categories

Customer Service Experience of the Year

  • Andatech (also a finalist in this category in 2018)
  • Brilliant Digital
  • Daytoday Strata Solutions
  • DPN
  • Homesafe Solutions (also a finalist in this category in 2018)
  • Infinity Group Australia (also a finalist in this category in 2018)
  • Instrument Choice
  • McIntosh Electrical
  • Tricor Dormers
  • WILD FX Signage & Print

Indigenous Business of the Year – NEW CATEGORY

  • Biodiversity Australia
  • Muru Office Supplies

Innovator of the Year

  • b.box for kids
  • ChinaDirect Sourcing Services
  • Crazy Might Work (also a finalist in this category in 2018)
  • Independent Tuggeranong
  • Matchboard (winner of Business of the Year in 2018, having won Professional Services Business of the Year category)
  • MoneyMe
  • PD Training
  • Pharmako Biotechnologies
  • Source
  • Sparkle Dental Joondalup

Not-for-profit Business of the Year

  • Realise Business (also a finalist in this category in 2018)
  • Shalom House Rehabilitation Centre

Start-up Business of the Year (10 or more employees)

Due to the large number of entries into this category, this year it has been split into two, recognising excellence among small businesses and larger ones.

  • Cannvalate
  • DigiGround
  • Drive Yello
  • Inspiring Vacations
  • Sinorbis
  • Sportility
  • sprintlaw
  • Urban Rest Apartments

Start-up Business of the Year (Less than 10 employees)

  • Alf the Label
  • Emu RV
  • Heimdall Services
  • Macarthur Makeovers
  • Macro Mike (also a finalist in this category in 2018)
  • Manage My Wedding
  • Mastt
  • TurmeriX
  • Your Property Your Wealth

Wellness Program/Initiative of the Year – NEW CATEGORY

This new category recognises employers who are going above and beyond to create a healthy workplace for themselves and their teams.

SPONSORED CONTENT

 

  • Body Beyond Baby
  • Career Money Life
  • Clariti Group
  • Happiness Co
  • Metis Consultants
  • Narellan Hypoxi
  • Peripheral Blue
  • Quisk Design

Workplace of the Year

  • Elevate Communication
  • Green Light Worldwide (also a finalist in this category in 2018)
  • Itchyfoot
  • JasonL Office Furniture
  • MATE
  • Megaphone Marketing
  • Ray White Yorke Peninsula
  • Talent Web
  • The Network Technology Recruitment (also a finalist in this category in 2018)
  • Thirst Creative

Industry-specific categories

B2B Services Business of the Year – NEW CATEGORY

This new category covers a range of service industries catering to business customers.

  • AeroPM
  • Athena Consulting
  • CreditorWatch
  • Cubic Promote
  • Drive Yello
  • Franchise Ready
  • Green Light Worldwide
  • Rachel Allan
  • The Lifestyle Suite
  • Whale Logistics Australia

B2C Services Business of the Year – NEW CATEGORY

This new category covers a range of service industries catering to consumers.

  • CarsRus Australia
  • MATE
  • Meir Australia
  • Separate Together
  • SiSU Health Group
  • Tapp Group
  • Zea Relief

Energy Business of the Year

  • Evergen (winner in 2018)
  • Instyle Solar
  • Solar 4 RVs
  • Solar Naturally

Export and Manufacturing Business of the Year

  • Jehbco Silicones
  • Lovekins
  • Nature's Quest
  • Pharmako Biotechnologies
  • Safetyline Jalousie Louvre Windows
  • Teavision

Finance Business of the Year

  • AUZi
  • Curve Securities
  • Financial Professionals
  • Gallagher Benefit Services
  • Leenane Templeton Chartered Accountants & Business Advisors
  • Simplicity Loans & Advisory
  • SMART Advice
  • Wholistic Financial Solutions

Fintech Business of the Year

  • Airwallex (also a finalist in this category in 2018)
  • Finstro
  • Link Advance
  • MoneyMe (winner in 2018)
  • Moula
  • Opica Group
  • Payright
  • SendGold
  • Tapp Group
  • Wisr (also a finalist in this category in 2018)

Fitness, Wellbeing and Beauty Business of the Year

  • Beyond Body (also a finalist in this category in 2018)
  • Body Beyond Birth (also a finalist in this category in 2018)
  • Escarla Hair Face Body
  • KX Pilates
  • Locks Lash
  • LUXit
  • Ms Tique Psychic Medium & Empowerment Coach (also a finalist in this category in 2018)
  • Pilates On George
  • Samsara Health, Beauty & Fitness
  • SiSU Health Group (winner in 2018)

Franchise Network of the Year

  • Hotondo Homes
  • KX Pilates (also a finalist in this category in 2018)
  • MaxMyProfit
  • Milky Lane
  • The Alternative Board (also a finalist in this category in 2018)

Health Services Business of the Year

  • Avenue Dental Caloundra (also a finalist in this category in 2018)
  • Body Beyond Birth
  • Dental Boutique
  • Elite Akademy Global (also a finalist in this category in 2018)
  • Eyecare Kids
  • Healthy Smiles Dental Group
  • Sydney Anxiety Clinic Healthy (also a finalist in this category in 2018)
  • Top to Toe Health

Hospitality Business of the Year

  • Hunters Quarter Restaurant
  • Lime & Coconut Cafe
  • Milky Lane (also a finalist in this category in 2018)
  • Olive Thyme Turkish Cuisine
  • Poetic Justice Cafe Gallery
  • The American Bourbon Bar & Grill

Information & Communications Technology (ICT) Business of the Year

  • Crackerjack IT Solutions (also a finalist in this category in 2018)
  • Donesafe (also a finalist in this category in 2018)
  • Edge Telecommunications
  • Enable Professional Services
  • Green Light Worldwide (also a finalist in this category in 2018)
  • iQ3
  • Iugo
  • Lawcadia (also a finalist in this category in 2018)
  • Over the Wire
  • Successful Endeavours

Media, Marketing & Advertising Business of the Year

  • Awaken
  • Barefruit Marketing
  • Benchmark Media & Entertainment (also a finalist in this category in 2018)
  • CPM Online Marketing
  • Megaphone Marketing
  • StudioHawk
  • Supple
  • The Creative Collective
  • Uptown Communications
  • Zeal Digital

Professional Services Business of the Year (15 or more employees)

This year, due to the large number of submissions in this category, the award has been split into two, recognising excellence among smaller businesses and larger ones.

  • AeroPM
  • Combined Management Consultants
  • Imagine Accounting
  • LegalVision Australia
  • Liberate Learning
  • Providence Consulting Group
  • Ramsden Lawyers
  • Realise Business
  • WFS Canberra/Wholistic Financial Solutions (also a finalist in this category in 2018)
  • Xcllusive Business Sales

Professional Services Business of the Year (Less than 15 employees)

  • Athena Consulting
  • Dalcorp Accounting Services
  • Employee Matters
  • Gladwin Legal
  • Leventis Lawyers
  • Metis Consultants
  • Silverdrop - HR and Payroll Services
  • SMART Business Solutions
  • The Capital Network

Property Business of the Year

  • Build in Common
  • Hendry Group (also a finalist in this category in 2018)
  • Raine & Horne Double Bay Bondi Beach (also a finalist in this category in 2018)
  • Rethink Investing
  • RnJ Realty
  • Scape (winner in 2018)
  • Sky Living Strata
  • Wiseberry Heritage Group

Retail Business of the Year

  • Cool Clutch
  • Gourmet Basket (also a finalist in this category in 2018)
  • Jodie McGregor Flowers
  • Meir Australia
  • MyDeal Australia (also a finalist in this category in 2018)
  • Naked Foods
  • Salty Crush
  • Solar Naturally
  • Zea Relief

Trades Business of the Year

  • AAG Constructions
  • Ausmech Air
  • David McCarthy Plumbing
  • Feature Pools
  • Gallant Plumbing (also a finalist in this category in 2018)
  • Hamilton Instrument and Electrical
  • Jim’s Pool Care - South Lake
  • Kenner Electrics (also a finalist in this category in 2018)
  • Omega Services
  • Titan Plumbing Services

Training and Education Business of the Year

  • Alan Stevens Human Pattern Recognition
  • Dynamo Selling
  • KICKBrick Toys (also a finalist in this category in 2018)
  • Liberate Learning (also a finalist in this category in 2018)
  • MaxMyProfit
  • TCP Training (also a finalist in this category in 2018)
  • The Cashflow Queen
  • The Persuader
  • Tutors SA
  • Virtually Yours

Travel and Tourism Business of the Year

  • Aussie House Swap
  • Getaways SA
  • Mann Travel

Tickets to the awards night can be booked through the My Business Awards website.

Adam Zuchetti

Adam Zuchetti

Adam Zuchetti is the editor of My Business, and has steered the publication’s editorial direction since early 2016. 

The two-time Publish Awards finalist has an extensive journalistic career across business, property and finance, including a four-year stint in the UK. Email Adam at This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

comments
FROM THE WEB
Revealed: My Business Awards finalists for 2019
mybusiness logo